Ana Sayfa » , , » Online Alışverişin Temelini Değiştirecek Sistem

Online Alışverişin Temelini Değiştirecek Sistem

Yazar Murat Akgün on 24 Mayıs 2013 Cuma | 21:59


Bugün size ülkemizde çok hızlı gelişen bir oluşumdan bahsedeceğim. Bilmiyorum son zamanlarda farkettiniz mi, ama bir indirim kuponu furyasıdır herkesin dilinde. Bazıları bunu hediye çeki olarak biliyor ama tabi doğrusu “indirim kuponu”.
 Hediye çeki çoğunlukla yaptığınız bir alışveriş karşılığında kazandığınız özel indirim oluyor. İndirim kuponu ise alışveriş yaparken kullanabileceğiniz bir kod. Küçük bir araştırmayla bu işin Avrupa ve Amerika online alışveriş piyasasında aslında  ne kadar büyük olduğunu görmek mümkün. Sürekli “bilinçli tüketimden” bahsedilen ülkemizde, bilinçli tüketici sadece gelen bozuk ürünü geri iade eden anlamına gelmiyor aslında. Bilinçli tüketici, tüketimini yaparken optimum fiyat-performans olanağını araştıran ve alımını buna göre yapan tüketici aslında. Dolayısıyla, online alışveriş yapıyorsak; ve piyasada indirim kuponu diye bir kavram var ise, bilinçli (akıllı) tüketici olarak bu fırsatı kullanmamız gerekir.
İndirim kuponu konusunda en büyük sorun, çalışan bir kupon bulmak. Neden derseniz, sorun sürekli güncellenmeyen siteler ve daha da kötüsü sahte kupon ile trafik toplayan siteler. Evet, ne yazık ki sahte kupon vaat eden siteler de internette yerini çoktan almış. Hatta sadece varolmakla kalmıyor, en iyi siteler arasında da karşımıza çıkıyor. Google’a bu konuda teşekkür etmek mi gerek acaba?
Biraz araştırma yaparak Türkiye’de bu işi hakkıyla yapan siteleri bulmaya çalıştım. Bu durumda çıta gerçekten çok yükseliyor ve çok az sayıda site geriye kalıyor. KuponKodlari, KuponMax ve Kupon Sihirbazı bunlar arasında ilk sıraya yerleşenler. Bir de Türkiye piyasasından tamamen çekilen IndirimKuponu.com var. Ancak bunlardan Kupon Sihirbazı belki de en ciddi şekilde işini yapan site. (incelemek isterseniz site linki) Neden mi? Herkesin en büyük derdi günü geçmiş kupon yok, eğer tespit ederseniz de anında düzeltiyorlar. Ayrıca sahte kupon hiç yok!
Bence indirim kuponu piyasası daha çok büyüyecek. Çünkü online mağazalar artık nasıl rekabet edeceklerini şaşırmıştı, işte onlar için de bir fırsat. İndirim kuponu satın alımda hayati önem taşıyan bir silah, umarız biz tüketicileri mutlu edecek bu kapışma yakında kızışır.

0 yorum:

Yorum Gönder