Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Yazar Murat Akgün on 7 Eylül 2012 Cuma | 17:06

Teknolojinin,bilginin,iletişimin,haberlerin cebe sığmış haline telefon diyoruz.Özellikle son zamanlarda çıkan akıllı telefonlar sayesinde ulaşamayacağınız bilgi yok diyebiliriz.Mekan,zaman fark etmeden saniyeler içinde bilgiye ulaşabileceğiniz bu teknoloji nimetlerini alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Günümüz teknolojisinde telefon alırken öncelikle Android işletim sistemi'ni aramalısınız.Şu zamanda android olmayan bir telefon almak bir işe yaramaz diyebiliriz.Bu işletim sistemine ulaşmak gün geçtikçe ucuzluyor ve kolaylaşıyor.Ucuz bir fiyata iyi bir android telefona sahip olabilirsiniz.

Arayacağınız bir diğer özellik ise telefonun hızı olmalı.Bunu nasıl fark ederim diye soracak olursanız aslında o kadar da zor değil.Telefonu elinize aldığınızda uygulama arası geçişler,menü geçişleri,uygulama açılma sürelerini göz önünde bulundurarak,sabrınızı karşılayacak şekilde bir telefon alabilirsiniz.

Eğer çok fotoğraf çeken veya fotoğraf çekmekten hoşlanan bir yapıya sahipseniz mutlaka yüksek çözünürlüklü kameraya sahip telefonları tercih etmelisiniz.Zaten android olarak aldığınız telefonun kamerası genellikle işinizi görecek seviyede olmaktadır.İdeal olarak minumum 5 megapixel kameralı telefonları tercih etmelisiniz.

Bilgiye ulaşma,haberlere ulaşma dedik.Yani burada çıkacağımız kapı internet tarayıcısı oluyor.Yada daha doğru bir tabirle internet hızı diyebiliriz.Telefonların internete bağlanma hızları modelden modele değişiklik göstermektedir.Özellikle Wi-Fi kullanacaksanız hızlı bir bağlantıya sahip olan telefonlar tercih etmelisiniz.

Diğer dikkat etmeniz gereken özellik ise hafıza.Akıllı telefon dedik,haliyle yüksek kapasiteli bir telefon olmalı.Hafıza konusunda iki adet seçenek vardır.Dahili ve Harici Bellek.Peki nedir bunlar ?

Dahili Bellek:Telefona ek bir hafıza kartı takmadan kullanabileceğiniz telefon kapasitesidir.Minumum 1 GB öneririz.
Harici Bellek:Telefona ek olarak takacağınız hafıza kartını belli eder.Genellikle telefonların üst sınırları bulunur.Örneğin kimi telefon en fazla 8 GB'lık hafıza kartını desteklerken kimi telefon 16 GB'lık hafıza kartını destekleyebilir.Minumum 8 GB önerimizdir.

Telefonda dikkat etmeniz gereken ana hususlar bunlardır.Ancak kendi kullanma şeklinize göre bunlardan bazılarını çıkarabilir veya yeni özellikler ekleyip,ona göre telefon seçiminde bulunabilirsiniz.

Editörün Önerdiği Telefon:Samsung Galaxy S III

0 yorum:

Yorum Gönder