Ana Sayfa » , , , » Fiber İnternet Nedir ? Neden Tercih Edilir ?

Fiber İnternet Nedir ? Neden Tercih Edilir ?

Yazar Murat Akgün on 7 Eylül 2012 Cuma | 16:36

Ülkemizde son zamanlarda hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji nedir ? Fiber internet,fiber kablolar sayesinde verileri hızlı bir şekilde aktarma özelliğine sahiptir.Bugüne kadar bu teknolojinin gelişmemesinin nedeni ise maliyetidir.Çünkü bu kabloları tekrar alt yapı olarak döşemek ve hizmet vermek oldukça pahalı bir yöntemdir.Pahalı olduğu için Türkiye'de öncelikle toplu konutlara,toplu yerleşkelere ulaştırılmıştır.Ulaştığı insan sayısı daha fazla olduğu için ilk önce bu yöntem tercih edilmiştir.

Fiber interneti her yerde bulamayacağınız gibi bulduğunuzda da kullanmanız oldukça pahalıdır.Normal internete oranla yaklaşık 2 kat daha pahalı olan fiber çok tercih edilememektedir.Ancak gelişen teknoloji dünyası ve gelişen alt yapı sayesinde aradaki fark giderek azalmaktadır.

Öyle ki yakın bir zamanda normal internet yerini fibere bırakacaktır.Bu tüplü televizyonların yerini LCD TV lere bırakması ile benzetilebilir.Şimdilerde bunu düşünmek oldukça zor ancak yakın bir zamanda bu düşüncelerin gerçek olacağı da aşikar.

Dünya'da Fiber Kullanımı

Avrupa'nın ülkemizden daha ileride ve teknolojiyi daha hızlı kullandığını düşünürsek fiber konusunda da bilgilere ulaşabiliriz.Avrupa'da fiber internetin yaygınlaşması daha hızlı bir hâl almış durumda.Gittiğiniz çoğu yerde bulma imkanına sahip olduğunuz gibi fiyatı da Türkiye'ye oranla daha düşük bir seviyede diyebiliriz.

Çok veriyi kısa zamanda aktarabileceğinizi söylemiştik.Bu nedenle Avrupa son zamanlarda bu sistemi bilim için kullanmakta.Binlerce,onbinlerce veri bilim için ülkeden ülkeye aktarılmakta.Fiber teknoloji sayesinde bu verileri aktarmak oldukça hızlı ve kolay.Bu nedenle yakın zamanda okyanusun altında Amerika kıtası ile Avrupa kıtası arasında fiber teknoloji alışverişi görmek mümkün.

0 yorum:

Yorum Gönder