Ana Sayfa » , , , » Rusya Kendi Sosyal Ağını Kuruyor!

Rusya Kendi Sosyal Ağını Kuruyor!

Yazar Murat Akgün on 22 Haziran 2012 Cuma | 23:19

 Rusya halkının rahat rahat muhabbet edebilmesi için kendi sosyal ağını kuruyor.

Facebook'un istediği geri dönüşü göremediği ülkelerden birisi de Rusya.Rusya'da kimilerinin bileceği üzere Vkontake kullanılıyor.Ancak Rus hükümeti yeni bir sosyal ağ kurmak için kolları sıvadı.


Facebook dünyada bir çok ülkede yasaklı durumda.Rusya Facebook'u yasaklamak yerine kendi sosyal ağını kurup,yasaklama işinden kurtulmayı planlıyor.Ancak bu iş onlar için biraz zor olacak.

Çünkü Vkontake sosyal ağının 118 milyon kayıtlı üyesi var.Facebook'un da ülkede 5 milyonluk bir payı var.Bu nedenle hükümetin işi biraz zorlaşıyor.

Ayrıca diğer bir dezavantaj ise sosyal ağı devlet kuracağı için insanlar kendilerini rahat hissetmeyebilir.Ve kendilerini kontrol,takip altında hissedebilecekleri için böyle bir sosyal ağı tercih etmezler.Bunca dezavantaja rağmen böyle bir sosyal ağın %375 büyüme oranına sahip olacağı konuşuluyor.

Editörün Yorumu:Bana kalsa bu iş Rus hükümeti için zor bir iş.Çünkü kendimden örnek vermek gerekirse Türkiye kendi sosyal ağını kursa açıkçası ben o sosyal ağa istediğim yazıları yazamam,istediğim fotoğrafları yükleyemem.Her ne kadar özgür olacağımız söylense bile ister istemez içimde bir kuşku oluşur.Bu nedenle böyle bir sosyal ağın tutacağını zannetmiyorum.Ama tutarsa bu sosyal ağı sadece Rusların takip etmeyeceği de aşikar.

0 yorum:

Yorum Gönder